Dilan Polat cezaevinden konuştu: ‘Cumhurbaşkanına mektup yazdım’

Kara para aklama iddialarıyla tutuklanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve Engin Polat avukatları Hüseyin Kaya aracılığıyla cezaevindeki günlerini anlattı.

Oda TV’den Pınar Saraçoğlu’nun haberine göre, cezaevi koşullarına değinen Dilan Polat şöyle konuştu: “Cezaevi koşulları elbette dışarısı ile bir değil. Devletimiz elinden geldiğince tutuklu ve mahkumlara güvenli bir ortam sağlamaya çalışıyor. Bana oldukça iyi davranıyorlar. Cezaevi yemekleri dışında bir yemek yemiyoruz. Hastalık durumlarında derhal müdahale ediliyor. Artık çok yakın arkadaşlıklar kurduğum cezaevini memleketten bir parça olarak görüyorum. Tek sorun çocuklarımı çok özledim. Sağlıklı ve özgür günler geçirmeyi umut ediyorum. Yeni bir bakış açısı ve heyecanla çalışmak istiyorum” dedi.

Bir mektup yazdığından bahseden Polat sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’na kendi el yazımla bir mektup yazdım. Avukatımla görüştükten sonra gönderip göndermeyeceğimi veya kamuoyu ile paylaşıp paylaşamayacağıma karar vereceğim. Mektupta anlattığım iddianamenin bir an evvel hazırlanması ve suçumuzun ne olduğunun ortaya konmasıdır. Takipçilerimin de bizim için iddia edilen suçları işlemediğimizi, burada neden olduğumu anlamadığımı bilmelerini istiyorum. Sadece vergi suçundan kimse tutuklu değilken, neden burada olduğumu bir türlü kendime izah edemiyorum” diye belirtti.

‘CAHİLLİKLER, BİLMEMEMDEN KAYNAKLI HATALAR ETTİM’

Dilan Polat’ın eşi Engin Polat ise, “Suçlandığım konulardan sadece vergiye ilişkin cahillikler, bilmememden kaynaklı hatalar ettim. Bu nedenle de savcılığa ve vergi müfettişlerine kanuni hakkım olan etkin pişmanlığa başvurduk. Devlete çıkacak bütün borçlarımı kuruşuna kadar ödeyeceğim. Hatta bu hatam nedeniyle dışarıda işimi büyütüp, daha çok vergi ödeyecek bir hale geleceğim. Suç işleme kastıyla değil, belki de piyasanın şartları nedeniyle bu konu bütün esnaf, iş adamı ve ticaretin bitmez tükenmez bir sorunu. Bu soruna kendim de belki yanlış kanaatler getirdim ama şimdi hem ticari olarak hem de duygusal olarak mahcup hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Çocuklarını ve eşini özlediğini belirten Engin Polat, “Çok imkanın değil, huzurlu bir yaşamın önemli olduğunu anladım. Aslında olup biten görünürde bir soruşturma ama bize bir tecrübe, bir ibret, bir nasihat olabileceğini son 2-3 haftadır değerlendiriyorum. Siyasi tartışma programları, kendi aleyhimize olan sabah programları ve belgesel izliyorum” diyerek sözlerine son verdi.

ÇOCUKLARI VİDEO ÇEKTİ

Öte yandan çiftin kızları Nilda Polat, annesinin sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve anne ve babasının cezaevinde olmalarına isyan etti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya seslenen Nilda Polat, ”Bahsedildiği gibi kara para yok, bahis yok neden annem ve babam 4,5 aydır içeride. Kardeşim sürekli ağlıyor, benim de psikolojim bozuldu artık dayanamıyoruz çok kötüyüz.” dedi.

Nilda Polat kardeşini de video sırasında konuşturdu ve küçük kardeşi Milan Efe Polat, ”Allah’ım inşallah onlar çıksınlar ben onları çok çok özledim, onlara sarılmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x